Haber

Ermenistan’ın riskli nükleer santrali Metzamor’da yolsuzluk soruşturması

Ermenistan’da dünyanın en riskli nükleer santrallerinden biri olan Metzamor Nükleer Santrali’nin eski genel müdürü Gagik Markosyan hakkında “görevini kötüye kullanarak zimmete para geçirmek” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Ermenistan’ın resmi haber ajansı Armenpress’in haberine göre, Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi tarafından yürütülen soruşturma sonucunda Markosyan hakkında kabahatle suç duyurusunda bulunuldu.

Ermenistan Başsavcılığı, 2002-2014 yılları arasında nükleer santralin genel müdürü olan Gagik Markosyan’ın şirket hesabından 1 milyon 27 bin 470,9 doları zimmetine geçirdiğini iddia etti.

Ermenistan Başsavcılığı’nın resmi açıklamasında Ulusal Güvenlik Servisi Soruşturma Bürosu, ikinci bir yolsuzluk olayı olarak Gagik Markosyan’ın 2011 yılında Rus şirketi “NovEnergoProm”a ihale açılmadan 33 milyon bedelle devredildiğini bildirdi. 544 bin 438,20 Rus rublesi (yaklaşık 479). bin dolar) 14 adet hazır nükleer yakıt çubuğu satın aldığı belirlendi.

Açıklamada, söz konusu yakıtın uzun süre depoda tutulduğu, bu nedenle son kullanma tarihinin geçtiği ve yerine 592 bin dolara yeniden nükleer santral satın almak zorunda kalındığı belirtildi.

Ulusal Güvenlik Servisi Soruşturma Bürosu tarafından 31 Ocak’ta Gagik Markosyan hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

22 Aralık 2022 tarihinde Ermenistan Başsavcılığı tarafından Gagik Markosyan hakkında soruşturma başlatılmış ve konu Ulusal Güvenlik Servisi Soruşturma Bürosuna gönderilmiştir.

Deprem fay sınırında yer alan ve eski Rus teknolojisiyle üretilen Metzamor Nükleer Santrali’nde olası bir sızıntıdan Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkeler alarma geçti. Söz konusu nükleer santralin bölgenin güvenliği ve emniyeti için “gerçek ve açık bir tehdit” olduğu söyleniyor.

bozyazi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu