Haber

FUEN Türk Azınlık Toplulukları Çalışma Grubu 9. Toplantısı Batı Trakya’da Yapıldı

Avrupa Halkları Federal Birliği (FUEN) Türk Azınlık Toplulukları Çalışma Grubu’nun (TAG) 9’uncu Toplantısı Batı Trakya’da gerçekleştirildi.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Dostluk Eşitlik ve Barış (DEB) Partisi ve Batı Trakya Türk Halkını temsil eden Batı Trakya Azınlıkları Yüksek Eğitimli Derneği (BTAYTD) ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda Türk azınlık kurum ve kuruluşlarının sorunları ele alındı. FUEN’deki topluluk.

Katılımcılar, temsil ettikleri kurum ve kuruluşların son bir yıldaki önemli gelişmeleri ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Toplantıda müftülük, eğitim ve isimlerinde Türkçe sözcüğü kullanıldığı için Yunan devletinin kapattığı dernekler gibi kronik sorunlar ele alındı.

TAG heyeti ayrıca Batı Trakya Türk toplumuna ait kurum ve kuruluşları da ziyaret etti.

Toplantıya, yurt sahibi Batı Trakya Türklerinin yanı sıra, Kosova ve Bulgaristan’da yaşayan Türkler, Rusya’dan Ahıska Türkleri, Ukrayna ve Moldova’dan Gagavuz Türkleri, Ukrayna’dan Kırım Tatarları ve Romanya’da yaşayan Tatarların temsilcileri katıldı.

2013 yılında FUEN çatısı altında kurulan TAG’ın, Kafkaslar’dan Balkanlar’a kadar geniş bir coğrafyada yaşayan Türk azınlık ve topluluklarını temsil eden 12 üye kuruluşu bulunmaktadır.

Sekretaryası ABTTF tarafından yürütülen FUEN TAG, ilk yıllık toplantısını 2014 yılında Ankara’da gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu