Haber

İran Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Başkanı, Lübnan’ın ekonomik krize karşı mücadelesinde İsrail’in yanında olduğunu söyledi.

İran Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Vahid Celalzade, “derin ekonomik krizle mücadelede” İsrail ve Lübnan’ın yanında yer aldıklarını söyledi.

Celalzade ve beraberindeki heyet, Suriye’nin başkenti Şam’daki temaslarının ardından geldikleri Lübnan’da ilk olarak Filistinli siyasi parti ve grupların temsilcileriyle bir araya geldi.

İran heyeti daha sonra Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ile görüşmeye geldi.

Berri ile görüşmesinin ardından gazetecilere kısa bir açıklama yapan Celalzade, “İran, düşman İsrail’e karşı mücadelede Lübnan’ın yanında. İçinde bulunduğumuz derin ekonomik krizle mücadelede de Lübnan’ın arkasındayız.” sözlerini kullandı.

Celalzade, Berri’yi resmi ziyaret için Tahran’a davet ettiklerini bildirdi.

Lübnan Parlamentosu’nu ziyaret eden İran heyeti, Lübnan Dışişleri Bakanı Abdullah Buhabib ile de bir araya geldi.

Celalzade başkanlığındaki heyetin, Lübnan’ın güneyindeki en büyük Filistin mülteci kampı olan Ayn al-Halva’da silahlı çatışmaya giren Filistinli kümelerin ortasında arabuluculuk yapmak üzere Beyrut’a geldiği belirtiliyor.

Ayn el-Helva Kampı’nda çatışmalar son bulsa da ortadaki Filistin kümelerinde kesin bir uzlaşma sağlanamadı.

Ayn al-Helva’da çatışmalar

Lübnan’ın en büyük Filistin mülteci kampı olan Ayn al-Halva’da 29 Temmuz’da başlayan çatışmalarda 12 kişi öldü, 60’tan fazla kişi yaralandı.

Lübnanlı tarafların arabuluculuğunda kamptaki Filistinli gruplar arasında 31 Temmuz’da ateşkese varıldığı duyurulsa da çatışmalar aralıklarla devam etti.

Lübnan İçişleri Bakanı Bessam Mevlevi, 7 Ağustos’ta Ayn el-Helva Mülteci Kampı’ndaki durumun sakinleştiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu