Haber

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel oybirliğiyle karar almanın önemini vurguladı

Avrupa Birliği (AB) Yönetim Kurulu Lideri Charles Michel, AB’de oybirliğiyle karar alınmasının “birlik” açısından önemli olduğunu vurguladı.

Başkent Zagreb’de Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç ile bir araya gelen Michel, AB’nin stratejik programını ve önümüzdeki dönemde AB’de oybirliği yerine nitelikli çoğunluğa geçiş olasılığını ele aldı.

Toplantının ardından basına açıklama yapan Michel, oybirliğinin AB’de “birlik” için önemli bir araç olduğunu belirterek, “Covid-19 salgını ve Ukrayna’daki savaş gibi konularda kararların alınmasında oybirliği önemlidir. ” söz konusu.

Konuyla ilgili olarak son derece “hassas ve dikkatli” davrandığını belirten Michel, birlik ve hızlı karar alma arasında dengeli bir duruş sağlanacağına inandığını belirtti.

Başbakan Plenkoviç, ülkesinin AB’de oybirliği yerine nitelikli çoğunluğa geçişi desteklemediğini de belirterek, “Hırvatistan, stratejik kararların alınmasında oybirliğinin kaldırılmasına karşı çıkıyor.” söz konusu.

Bu arada genişleme planları yapan 27 üyeli AB daha da büyürken, pek çok farklı ses ve konu arasında karar almada “oybirliği yerine nitelikli çoğunluğa geçilmesi” fikri öne çıktı.

AB üyelerinin dış politika ve mali konular başta olmak üzere bazı alanlarda karar alırken oybirliği sağlaması gerekirken, bir üyenin veto etmesi halinde AB’nin karar veremeyeceği vurgulandı.

Almanya gibi ülkelerin önerisi, mali konular ve dış politika gibi alanlardaki bu tıkanıklıkları aşmak için “nitelikli çoğunluk” modeline geçilmesi yönündeydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu