Ekonomi

İçişleri Bakanı’nın müjdesi sonrası 125 cc motor satışları arttı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 125 cc motorların B sınıfı ehliyetle kullanılabileceğini açıklamasının ardından motor alışverişi için giden vatandaşlar satışlarını 2 kat artırdı.

Geçtiğimiz günlerde yeni bir müjde veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 125 cc altı motorların B sınıfı ehliyetle kullanılabileceğini açıkladı. Orta segment motor kullanmak isteyen vatandaşların motor ehliyeti almasına gerek olmadığını belirten Soylu, sürücü adaylarının farklı bir teste girmeden ek eğitimi tamamladıktan sonra motor kullanabileceklerini söyledi. Böylece motosiklet kullanmak isteyen vatandaşlar bu haberi sevinçle karşılarken 125 CC motosikletler şimdiden talep görmeye başladı. Eskişehir’de motosiklet satışı yapan esnaf Emre Donbaycı, karar henüz resmiyet kazanmasa da genel pazarda 125 cc motorların neredeyse tükendiğini, satışların ikiye katlandığını söyledi.

“Ayda 10 motor satarken şimdiden ortalama 28 adet satmaya başladık”

Eskişehir Asarcıklı Caddesi’nde esnaflık yapan Emre Donbaycı, Süleyman Soylu’nun hadisi sonrası motor satışlarının arttığını söyledi. Son dönemde vatandaşların motor sevgisinin arttığını belirten Donbaycı, “125 cc’lik motorların B sınıfı lisanslarla kullanılabileceği iddiası vardı. Bu da bizim açımızdan bu motorların satışını artırdı. 125 cc motorlar biraz daha orta motorlardı.Çoğunlukla 50 cc motorlar B sınıfı motorlardı.Ehliyeti olanlar da 200 veya 250 cc gibi daha yüksek motorları A2 ehliyeti ile kullanıyordu.Bu açıklamadan sonra 125 cc motor satışlarımız başlamıştır. biraz daha arttı.Adet bazında ayda 10 motor satarken şimdiden ortalama 28 adet satmaya başladık.Kask önermiyoruz. Dizlik, kolluk ve tam kask öneririz. O formda trafik kurallarına uyarlarsa kaza sayısı daha az olabiliyor. 125 cc motorlarımızın fiyat aralığı 28 bin liradan başlayıp 75 bin liraya kadar çıkıyor” dedi. – ESKİŞEHİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu