Haber

İsrail’in Kasım ayında 242 Filistinli için “idari gözaltı” kararı

İsrail’in Kasım ayında 242 Filistinli için “idari gözaltı” kararı aldığı belirtilmişti.

Filistin Esir İşleri Komitesi’nden yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in geçen ay 120 kişi için yeni tutuklama kararı aldığı ve 122 Filistinli için gözaltı süresini uzattığı kaydedildi.

Açıklamada, alınan kararların 2 ila 6 ay ortasında değiştiği, bu yılın başından bu yana İsrail’de toplam 2050 kişinin idari tutuklamalarla hapse atıldığı belirtildi.

Bu kapsamda İsrail hapishanelerinde halen 5’i çocuk, 3’ü kadın 830 Filistinli’nin tutulduğu kaydedildi.

İsrail’in Filistinlilere “yargısız” cezası: İdari gözaltı

İdari gözaltı, İsrail’in işgal altındaki topraklardaki Filistinlileri herhangi bir suçlama olmaksızın tutuklaması anlamına gelir.

İngiliz sömürge döneminde Olağanüstü Hal Yasası’ndan uyarlanan İsrail askeri yasaları, tutuklanan kişinin “güvenlik” nedeniyle suçlamayı veya ilgili delilleri öğrenemeyeceği “idari gözaltı” uygulamasını içeriyor.

Filistinliler kendilerine yöneltilen suçlamayı öğrenmeden ve kendilerini savunma hakları olmaksızın 6 aya kadar hapis cezası alabilirler. Altı ay sonra askeri mahkemeye sevk edilen ancak suçlamadan haberi olmayan bir Filistinlinin tutukluluk süresi 5 yıla kadar uzatılabilecek.

İsrail ordusu, yerel istihbarat teşkilatı Shabak (Shin-Bet) ile işbirliği içinde, Filistinlileri “gelecekte suç işleyebilecekleri” gerekçesiyle işgal altındaki Batı Şeria’da idari gözaltı olarak tutabilir. Gözaltına alınan Filistinliler 8 gün içinde askeri mahkemeye çıkarılıyor.

Ancak burada tutuklu Filistinli veya avukatı, “güvenliğe zarar verebileceği” gerekçesiyle askeri savcının mahkemeye sunduğu ilgili deliller ile tutuklama ilişkisini öğrenemiyor. Bu nedenle adli bir işlem veya savunma mümkün değildir.

İsrailli insan hakları örgütlerine göre, askeri mahkemeler tutuklularla ilgili kararlarda “otomatik onay makamları” olarak hareket ediyor.

İnsan haklarına aykırı olan bu uygulama uluslararası kuruluşlar ile İsrail ve Filistin insan hakları örgütleri tarafından yoğun bir şekilde eleştirilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu