Haber

İstanbul Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Türk bayraklarıyla süslendi

İstanbul Valiliği genelgesi kapsamında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle şehrin bayraklarla süslenmesi çalışmalarına başlandı.

Bu kapsamda Fatih’te düzenlenen süsleme etkinliğine katılan Vali Gül, konuşmasına İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına dikkat çekerek başladı. Yapılanların zulüm olduğunu vurgulayan Gül, saldırıların insanlığın vicdanını yaraladığını söyledi.

Cumhuriyetin 2. yüzyılının arifesinde olduklarını belirten Gül, “Türkiye Yüzyılı’nı başlatmak üzereyiz. Cumhuriyet bizim son yüzyıldaki en önemli başarılarımızdan biridir. Bir hafta sonra da inşallah tamamlayacağız. 29 Ekim’e girdik ve 2. yüzyıla, yani Türkiye Yüzyılına başlayacağız. Çocuklarımızı nasıl doğuracağız?” Nasıl ki bu günü kutluyorsak, çocuklarımıza güzel düğünler yapıyorsak, Cumhuriyetimizin doğum gününde de şehirlerimizi dekore etmemiz gerekiyor.” dedi.

Fatih Belediyesi ve öğrencilerle birlikte şehri bayraklarla süslediklerini belirten Gül, vatandaşlar, kamu kurum ve kuruluşları ve STK’larla birlikte İstanbul genelinde de aynısını yapacaklarını belirtti.

Vali Gül, hafta içinde yapılan provalar ve İstanbul’da yaşananlarla ilgili soruya yanıt olarak şunları söyledi:

“Türkiye genelindeki faaliyetleri İrtibat Müdürlüğümüz koordine ediyor. İrtibat Müdürlüğümüzün çizdiği bir yol haritası var. İstanbul’da şu ana kadar irili ufaklı 1000’e yakın etkinlik düzenlendi. Amacımız bu faaliyetleri 5 bin civarında tamamlamaktır. Bu faaliyetlerde sivil toplum kuruluşlarımız, belediyelerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız, vatandaşlarımız… Aslında Cumhuriyet hepimizin ortak değeridir. Dolayısıyla herkes kendi alanında katkı sağlıyor. Provaları yapıyoruz. Vatandaşlarımıza biraz sorun çıkardığımızın farkındayız. Ama 100. yıl her yıl kutlanmıyor. Cumhuriyet her yıl bu kadar coşkuyla kutlanmıyor. Onların hoşgörüsüne sığınıyoruz.”

Açıklamanın ardından Vali Gül ve beraberindekiler sokaktaki esnafa bayrak dağıttı.

Programa Fatih Kaymakamı Cafer Sarılı, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan ve öğrenciler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu