Haber

Şadi Yazıcı, temel bilimlerin öneminden bahsetti.

Her yıl düzenlenen ‘Türk Fizik Derneği Uluslararası Fizik Kongresi’nin 39’uncusu dün Muğla’da gerçekleştirildi.

Toplamda 514 bilim insanı ve öğrencinin katıldığı kongreye Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı da katıldı.

Aynı zamanda Türkiye Temel Bilimler Araştırma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı olan Yazıcı, burada önemli açıklamalarda bulundu.

“Temel bilimleri mutlaka öne çıkarmamız lazım”

Kongrenin ana gündemi ‘temel bilimlerin önemi’ oldu.

Yazıcı konuya da şu sözlerle başladı:

“Ne olursa olsun geleceğe dair güzel şeyler düşünüyorsak bilim yapmalıyız, bilimin yanında olmalıyız. Kesinlikle bilimi ve temel bilimleri ön plana çıkarmamız gerektiğini hatırlatmak isterim.”

“Ne doktorlarımız ne de mühendislerimiz bir şey başaramaz”

Şadi Yazıcı’nın açıklamaları şöyle:

Türkiye’de temel bilimin olmadığı bir ortamda sanayiciye de iş ve sorun olduğunu düşünüyoruz. Fizik muhtemelen evrenin işleyişini araştıran bilim dalıdır ancak temel bilimlerin tamamıyla birlikte aslında yaşamın ABC’sidir diyebiliriz.

Bu dünyada temel bilimleri ve teknolojiyi üreten, kullanan, satan, dünyaya hakim olan bütün devletlere baktığımızda hakimiyetlerini bu şekilde sağlamaktadırlar. Ne istiyorsak temel bilimlere önem vermeli, gerekli çalışmaları yapmalıyız.

Temel bilimleri ihmal ettiğimizde o kadar kötü sonuçlar olabiliyor ki… Bu tür sonuçları yaşamamak için temel bilimleri gündemimizin merkezine koymalıyız. Hayatımda hep bunu yapmaya çalıştım. Temel bilimin çalışmaları olmadan ne doktorlarımız ne de mühendislerimiz hiçbir şey başaramaz.

Şadi Yazıcı Türk Fizik Derneği Uluslararası Fizik Kongresi’nde

“Temel bilimler olmadan bağımsızlıktan söz edemeyiz”

Türkiye Temel Bilimler Araştırma Vakfı olarak hedeflerini anlatan Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

Amacımız temel bilimleri yaygınlaştırmaktı. Akıllı çocuklarımızı yaygınlaştırmak ve bulmak, onları maddi ve manevi desteklemek, ülkemiz için bir şeyler ortaya koymak, Türkiye’de temel bilimleri geliştirmek ve sanayicinin ihtiyaçlarını karşılamak ve ülke açığını kapatmak…

Temel bilimler olmadan tarımda hayvancılık yapamayız, temel bilimler olmadan yüksek teknolojiye ulaşamayız. Temel bilimler olmadan dünyada ve gelecekte bağımsızlıktan söz etmemiz mümkün değildir.

haber-egil.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu