Ekonomi

Depremler ve aşırı sıcaklar üzüm hasadını düşürdü

Kahramanmaraş’ta bu yıl yaşanan depremler ve aşırı sıcaklar Gaziantep’te üzüm verimini düşürdü.

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde yetişen ve ünü ülke uçlarını aşan Antep kara ve Hatun parmak üzümü bu yıl üreticileri üzdü. Pekmez ve posa yapımında kullanılan ve birçok şehre gönderilen, bölgenin değerli geçim kaynağı olan üzüm, bu yıl yaşanan depremler ve çok sıcak havalardan olumsuz etkilendi. Çiftçiler, bu yıl verimin geçen yıla göre yüzde 40 oranında düşmesini beklediklerini söylediler.

“Deprem de, sıcaklık da üzümleri olumsuz etkiledi”

Üzüm yetiştiricisi Mehmet Çolak, bu yıl rekoltede büyük düşüş olacağını belirterek, “Bu yıl deprem ve sıcaktan dolayı üzüm rekoltesi düşük. Hem üzümler az hem de salkımlar kuru. yarım kaldı normalde bir kök üzüm 40-50 kilo gelir bu sene 15-20 kilo hayır geçen sene 10 dekarlık alana 10 tona yakın üzüm aldık bu sensin ya biz 5-6 ton alın ya da almayın. Depremin gazları ve o sarsıntılar üzüm köklerine zarar verdi” dedi.

“Fiyatlar 8-9 TL arası”

Üzüm fiyatlarının bu yıl 8-9 TL arasında olduğunu belirten Çolak, “Şu anda çekirdeksiz üzüm 8-9 TL arasında satılıyor. Beklentimiz daha yüksek. 25-30 TL arasında satılıyor. Üzümümüz meşhur, pekmezi de küspesi de var” dedi. – GAZİANTEP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu